2011-ben mutatták be a Black Mirror sorozatot az Egyesült Királyságban, a sorozat pedig már akkor nagy népszerűségnek örvendett a hazai geek-körökben akkor is, amikor a Netflix vezetői azt sem tudták hol van Magyarország és meg sem fordult a fejükben, hogy beszálljanak Charlie Brooker sorozatába.
Aztán Magyarországon is elindult a Netflix és jött vele az immáron a streaming-szolgáltató pénzéből is gyártott Black Mirror, Fekete tükör címen.
Akik akár egy részt is láttak a sorozatból, azok tudják, hogy a sorozatot készítő Charlie Brookertől nem áll távol, hogy egy abszurd párhuzamos valóságba vagy egy lehetséges közeljövőbe kalauzolja a nézőket, de amikor év elején megkérdezték tőle, hogy mikor jön a Black Mirror 6. évada, akkor azt mondta, hogy szerinte 2020 önmagában annyira szürreális, hogy ezt ő nem tudná felülmúlni, de még hozzátenni sem nagyon.
Aztán néhány héttel ezelőtt a Tudhattad volna sorozattal a köztudatba visszatérő Hugh Grant csak elszólta magát, hogy készített valamit 2020-ról Charlie Brookerrel közösen, amit nem sokkal követően jött is a bejelentés: a Black Mirror alkotója egy áldokumentumfilmet, vagy ha úgy tetszik szatírát készített a 2020-as év abszurd történéseiről.
A Death to 2020 (magyarul 2020: Legyen már vége!) elsősorban nem a Black Mirror technodisztópiáját idézi, hanem Brooker egy másik sorozatát, a Wipe-ot, amelyben szatirikus hangnemben kommentál különböző híreket.
Ezúttal nem ő, hanem különböző szakemberekké és átlagemberekké átvedlett színészek teszik ugyanezt: Hugh Grant történelemprofesszor, Samuel L. Jackson újságíró, Cristin Milioti egy tehetős és rasszista Facebook-buborékban élő véleményvezér, Diane Morgan egy csóró és igencsak átlagember, Lisa Kudrow politikus, Kumail Nanjiani meg nagyjából Elon Musk vagy Mark Zuckerberg megtestesítője, de a sor tovább is van még, még az influenszerré lett II. Erzsébet királynő is felbukkan néhány bejátszás erejéig.
A lényeg, hogy a társadalom különböző szintjén elhelyezkedő emberek szemén keresztül igencsak gúnyos hangnemben vezetik végig 2020-at, a “sztoriban” pedig a koronavírus-járvány mellett az amerikai elnökválasztás, így Joe Biden, Kamala Harris és Donald Trump; a brexit és ezzel Boris Johnson; a rendőri erőszak és így a Black Lives Matter-mozgalom és még sok más 2020-as esemény is helyet kap.
A 2020: Legyen már vége egy brutális visszatekintő erre a szomorú évre, amelynek eseményeit remek gegekkel, egysorosokkal és bejátszásokkal próbálják meg oldani, fekete tükröt tartva a társadalom elé.
A 2020: Legyen már vége a Netflixen látható.